.
Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.
Staré slovanské přísloví dokládá velkou léčivou sílu bezu černého. Od pradávna se tento keř hojně využíval. Kdysi se dávala sazenice bezu černého nevěstě jako svatební dar. Bez se vysazoval hojně na zahradách u stavení. Pokud se dařilo bezu, dařilo se i rodině.
Pokud vás zdravá strava a bylinky přitahují najdete dobré důvody a užitečné informace v mém eBooku zde>>
Lidové názvy bylinky:
Bezinky, smradinky, psí bez, kosmatice.
Léčivé účinky:
Čaj z květů se užívá při chřipce, nachlazení, nebo při horečnatých onemocněních, protože silně podporuje pocení. Podporuje vykašlávání. Působí močopudně, je účinný při zánětech močového ústrojí, proti otokům, dokonce i při dně. Pomáhá celkové detoxikaci organismu. Plody jsou bohaté na vitamín C, obsahují vit. A, silice, organické kyseliny. Podporují imunitu. Čerstvé plody se doporučuje konzumovat v malém množství. Mohou působit projímavě. Já s mou dcerou konzumujeme čerstvé plody od malinka.
U kojících maminek bez podporuje laktaci, u dětí pak působí proti nadýmání.
U šťávy z plodů černého bezu byly prokázány antineuralgické účinky při bolestivých zánětlivých onemocněních jako jsou ischias, bolesti páteře a pod. Používá se k tišení křečí trávicího traktu.
Léčivé jsou všechny části černého bezu. Je třeba vědět jak je použít.
Z listů bezu můžeme připravit obklad. Čerstvé listy můžeme rozdrtit na kaši nebo poklepat paličkou na maso a přiložit na bolestivé klouby, namožené šlachy nebo svaly. Necháme působit klidně několik hodin.
Proč Bez do koupele? Koupel pomáhá při křečových žilách, hemeroidech nebo plísňových onemocnění kůže.
recept na koupel:
Květy přelijeme vroucí vodou necháme 60 minut louhovat. Přecedíme, hotový čaj nalijeme do koupele. Bylinková koupel tak 15 minut. Pro zesílení účinku si můžeme dopřát 20 min. Proceduru opakujte 10 dní.
Z čerstvých květů můžeme připravit výborné řízky. Jednoduše a rychle. Obalit je můžeme buďto klasicky v troj obalu jako masový řízek, nebo v těstíčku.
Těstíčko: Smíchejte vejce s mlékem a přidávejte mouku. Dle toho jakou vytvoříte různou hustotu. Těstíčko by mělo být husté asi jako na palačinky. Můžete přidat špetku soli nebo udělat i na sladko. Usmažíme a podáváme.
Květy sušíme ve stínu do 40°C. Použijeme na čaj nebo odvar do koupele.
Uvaříme 4 l vody, přidáme 1/2 kg cukru a mícháme do rozpuštění. Necháme vychladnout. Do sklenice nachystáme 6 květů bezu i s pylem, přidáme 30g kvasnic a biocitrón nebo oloupejte kůru citrónu. Vše zalijete vodou s cukrem a plátýnkem s gumičkou uzavřete sklenici. Musí dýchat. Postavíte na slunečné okno. Každý den promíchat dřevěnou vařečkou. Až květy klesnou ke dnu zhruba za 3 týdny, stáčíte do lahví a uzavřete.
Květy bezu a citróny na kolečka dáme do nádoby. Zalijeme 1 litrem studené vody a 24 hodin necháme. Scedíme do hrnce a zahříváme s cukrem. Po rozpuštění cukru nalijeme do sklenic. Můžete přidat i kapku alkoholu pro konzervaci na vrch sklenice. Pečlivě uzavřete a skladujte v chladnu a temnu.
(Cukru si všude můžete přidat podle svého uvážení. Většinou se uvádí 1 kg cukru na 1 litr vody. Já sladím méně.)
Z plodů – bezinek
Připravovat můžete sirupy, šťávy, marmeládu, povidla i koláč. Usušíte a můžete použít na čaj.
Bez je velmi aromatický, zdravý, chutný a má široké využití tak si ho užijte podle libosti. V eBooku zdarma se můžete dočíst i o dalších metodách jak se cítit lépe 🙂