.
(Allium ursinum)
Medvědí česnek je trvalá bylinka s podzemní cibulí. Z mé vlastní zkušenosti lze jednoduše pěstovat na zahradě. Přesadili jsme si přímo z lesa pár rostlinek a teď je máme malé množství hned po ruce.
Název byl vytvořen opravdu díky medvědům. Když se vzbudí po zimním spánku, jdou přímo na lesní česnek, čímž si vyčistí útroby.
Má zelené, kopinaté listy podobné listům konvalinky. Odlišíme je díky výrazné vůni česneku. Stonek je hladký, až 30 cm vysoký a zakončen koulí bílých květů. Roste v listnatých horských lesích, na humusovitých vlhkých loukách.
Česnek medvědí má všechny vlastnosti našeho česneku, je ale mnohem léčivější. Proto je vhodný pro jarní omlazovací kůry, detoxikační kůry a léčí chronické choroby kůže.
Používají se čerstvé listy, protože sušením se ztrácejí léčivé účinky.
Nejsilnější účinek mají listy ještě před rozkvětem ( březen, duben, květen). Cibulky koncem léta nebo na podzim. Cibulky lze použít místo česneku setého.
Na co pomáhá a co s ním?
Lidé s citlivým žaludkem by měli listy nebo cibulky nakrájet na drobno, zalít vřelým mlékem, nechat 2-3 hodiny vyluhovat a pak tekutinu po doušcích pít.
Listy můžeme nakrájet a posypat na chleba, pomazánky, jako koření. Dále můžeme použít do salátů nebo připravit listy jako špenát a vylepšit smícháním s mladou kopřivou.
Čerstvě nasekané listy působí proti vodnatosti, protože česnek pročišťuje ledviny a močový měchýř. Podporuje odchod moče. Potřeme li čerstvou šťávou těžko se hojící rány, lépe se zahojí. Je přírodním rostlinným antibiotikem.
Pročišťuje krev. Pomáhá při chronicky nečisté kůži.
Česnek medvědí má velmi dobré účinky na žaludek a střeva. Je vhodný při akutních nebo chronických průjmech i zácpách provázených kolikami. Pomáhá na vysoký krevní tlak.
Víno z medvědího česneku je výborné na průdušky i stařecký kašel. Odhleňuje a mizí i dýchavičnost.
Můžeme zhotovit také tinkturu – lihový výtažek. Z tinktury používáme 10-12 kapek denně ve vodě. Kapky podporují paměť a zbavují nás mnoha jiných těžkostí.
Tinktura:
Nadrobno nakrájené listy nebo cibulky naplníme volně až po hrdlo láhve. Zalejeme 40% alkoholem. Postavíme na 14 dní na slunce nebo na teplé místo ke kamnům.
Víno:
Plná hrst nadrobno nakrájených listů, krátce povaříme asi v 1/4l bílého vína, osladíme medem dle chuti. Obden pomalu po doušcích popíjíme.
Česneková mast na hemoroidy
Jemně nakrájený česnek s kvalitním rostlinným olejem v poměru 1:1. Natíráme večer po koupeli.
120g medvědího česneku
15g soli
100ml kvalitního rostlinného oleje
Dle vlastních nápadů a chuti můžete přidat různé druhy oříšků.
Postup přípravy receptu
Lístky česneku omyjeme, osušíme, nakrájíme na kousky. Můžeme rozmixovat. Přidáme sůl, olej a zamícháme. Dáme do skleničky a uzavřeme. Uchováváme v lednici, kde vydrží i do příští sezony.
Doufám, že si najdete chvilku a vychutnáte si tento mocný dar přírody. Pokud objevíte nějaký dobrý recept budu ráda když mi ho napíšete. Napište mi třeba i vaši zkušenost.
Další články si můžete přečíst na mém blogu zde>>
Můžete se také přidat do diskuze a nechat se inspirovat na mé FP Zkus to – Dokážeš to zde >>