.

Jak naložit s ŠÍPKY ?

šípek květ

Růže LÁSKY
Růže šípková

(Latinský názevRosa canina)

Růže byly populární už ve starověkém Řecku a Římě, kde se používaly jako léčivé rostliny. Růžové květy byly součástí magických směsí na přivolání lásky. (Používaly se květy, šípky, kořeny i hálky.) Šípku se říká též Psí růže, protože ji Římané používali proti vzteklině.

SYMBOL:

Růže lásky je symbolem krásy, mládí, zamilovanosti a mlčenlivosti. Zasvěcena byla bohyni lásky, krásy a plodnosti Afroditě, později také Venuši.

ENERGIE:

Energeticky v sobě růže mísí více živlů a vlastností.

Pomáhá obnovovat tělesnou energii JIN. 

CHLAD  – VODA, TRPKOST – ZEMĚ, VŮNĚ a SLADKOST – VÍTR.

Lidové názvy růže šípkové:

Šípek, šipka, planá růže, psí růže, růže trnová, polní růžičky, růže trnková, šípina, šípinky.

 

Výskyt:

Růže je volně rostoucí keř nenáročný na podmínky. Vyskytuje se na mezích, u polních cest. Dosahuje výšky 1-3m.

Sběr:

Nejčastější je využití plodů. Sbírají se v září – říjnu. Musí být vyzrálé – jasně červené a tvrdé. Po prvních mrazech sběr pro dekorační účely. Suší se v tenkých vrstvách. Nejdříve sušíme na vzduchu a pak se dosouší umělým teplem do 50°C.

Využití:

Bohatě ji využijeme jak v léčitelství, tak v kuchyni.

 

LÉČITELSTVÍ

Léčí horkost a záněty. Velice zdravé jsou čerstvé šípky, jež jsou bohaté na vitamíny např. vitamin C, vitamin B1, vitamin A a vitamin E. Posilují tak imunitu a chrání nás před infekčními chorobami chřipkou a nachlazením. Díky přítomnosti vitaminu E je zde i antioxidační efekt. Šípky jsou velmi důležité v podzimních měsících, kdy začne teplota klesat a roste riziko nachladnutí. Působí močopudně, takže jsou vhodné i při léčbě nemocí močového ústrojí. Příznivé účinky jsou dále u nemocí: avitaminóza, menstruační bolesti a problémy s dělohou, při oparech, kdy mají stahovací účinek, růžová voda je vhodná k péči o pokožku i k výplachu očí. Další tipy k tomu jak být zdraví můžete najít zde na mém blogu. Můžete využít také recept na ostružinový čaj zde.

šípek2

KUCHYNĚ

Šípky můžeme využít k přípravě džemů a marmelád. Výroba vína nebo šípkového likéru. Je možné vyrábět také sirupy, zavařeniny, kompoty. Do pokrmů se růže používá jako voňavá přísada.

Tip: Šípková omáčka

Můžeme vychutnat i u bezmasých pokrmů. Třeba jen s těstovinami, gnochi, bramborovým knedlíkem, noky.

            Recept:

Dáme vařit dva hrnky přebraných a omytých šípků do asi půl litru vody. Na lžíci másla připravím zeleninový základ: cibuli a nakrájenou kořenovou zeleninu opékáme na másle do růžova. Pak nasypeme dvě vrchovaté lžíce cukru a za stálého míchání necháme zkaramelizovat dozlatova. Odstavíme. Když jsou šípky měkké, ponorným mixerem rozmixujeme i s vodou. Pak propasírujeme přes ostré síto. Vznikne asi hrnek jemné kašovité šípkové hmoty. Přidám orestovanou zeleninu s karamelem a šípkový protlak (kdo dělá k masu přidá výpek). Přidáme hrnek horké vody, vybereme bobkový list, jalovce necháme. Směs krátce provaříme a ručním mixerem rozmixujeme dohladka. Přidáme lžíci soli, promícháme, ochutnáme a dochutíme dle chuti pepřem, tymiánem, cukrem, citronovou šťávou a citronovou kůrou. Provaříme a zkorigujeme hustotu.  

Když se na to podíváme selským rozumem a půjdeme s ročním obdobím, podzim je také čas honu. Šípky se hojně využívali jak na zámku tak v podzámčí. V podzámčí takový přísun masa nebýval a proto bylo normální omáčku připravit pouze k příloze.

Šípková růže je rostlina jenž nám dává mnoho darů. Každý si jistě vezme ten sobě nejvhodnější. Užijte si zbytek října s červenými šípinky.

kontaktuj@anetholubova.cz
Jsem šťastná, protože žiju život, o kterém jsem vždy snila. Moje vášeň k bylinkám a zeleným potravinám a zdravé stravě se stala mým živobytím. Dnes pomáhám lidem ke zdravému životnímu stylu a učím je rovnováhu a pevnost trojúhelníku zdraví- vztahy –finance.Tyto pilíře ovlivňují náš život ve všech směrech. Jsem výživovým nadšencem, který spojuje poznatky moderní biologie a psychosomatiky do jednoho celku. Osobnostní rozvoj uplatňuji v práci na životním stylu, energii, stravě, vztazích i finanční gramotnosti. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře